Coś w rodzaju recenzji książki „Cyfrowy Minimalizm” Cala Newporta. Dlaczego coś w rodzaju? Bo o ile szczerze i zapalczywie zachęcam do przeczytania jej, tym razem skupiłem się na konkretnych akcjach, które możesz podjąć by radykalnie podnieść jakość swojego życia.

Link do odcinka: https://www.spreaker.com/user/12333821/pkzp-cyfrowy-minimalizm

Filozofia korzystania z technologii, w której czas spędzany online skupiony jest na małej liczbie starannie dobranych i zoptymalizowanych działań, które mocno wspierają to, co ma dla nas wartość, oraz radosnej rezygnacji z całej reszty.

Definicja cyfrowego minimalizmu z recenzowanej książki

Zajawka ośmiu lekcji, które ja wyciągnąłem z tej lektury (więcej szczegółów w odcinku):

  1. Cyfrowe odgracanie – odstaw wszystkie aplikacje, systemy, zakłócacze na 30 dni. Potem powoli przywracaj te, które mają dla Ciebie wartość. Resztę zrzuć tam gdzie powinna trafić – na śmietnik Twojej historii.
  2. Spędzaj czas samemu – nasze mózgi nie widzą różnicy w byciu z innymi na żywo a wirtualnie. Tymczasem, przez niemal cały okres naszego istnienia jako gatunku, spędzaliśmy całe godziny każdego dnia samemu, tylko z własnymi myślami. Spróbuj 🙂
  3. Wykasuj aplikacje mediów społecznościowych z telefonu – jeżeli korzystasz z Messengera do kontaktów z ludźmi, zostaw ich aplikację. Wywal tę drugą – zdziwisz się, jak szybko przestanie Ci jej brakować. A przy okazji – lepiej korzystać z Signala (na którym możesz podłączyć się do grupy ze mną i dyskutować z podobnymi sobie ludźmi o ważnych tematach wszelakich – oto link).
  4. Korzystaj z trybu pełnoekranowego w aplikacjach. Wielofunkcyjność komputerów i telefonów to cud techniki, wielozadaniowość to jej przekleństwo.
  5. Skoro już siedzisz w social mediach, korzystaj z nich jak specjalista od social mediów.
  6. Rozważ skorzystanie z wolnych mediów – kiedy ostatnio zdarzyło Ci się czytać gazetę, jakiś dłuższy felieton, z kontekstem i szerszym spojrzeniem? To daje intelektualną refleksję, coś nieocenionego w świecie jednolinijkowych komunikatów na czatach lub śmieciowych click-baitów na większości portali.
  7. Ogłup swój telefon – nie, nie masz potrzeby być cały czas podłączoną do świata. Ja osobiście, tak bardzo jak nerdowsko uwielbiam mój smartfon i doceniam ogrom inżynierskiej pracy włożonej w jego stworzenie, coraz trudniej opieram się myśli używania telefonu jako tylko telefonu.
  8. Pisz listy, choćby to były tylko emaile. Nie takie związane z pracą – dłuższe listy do ludzi dla Ciebie ważnych.

Linki wszelakie: https://linktr.ee/prezes.olczyk
Mój Instagram: https://www.instagram.com/prezes.olczyk/
Kanał YT Dave’a (Bushradical): https://www.youtube.com/c/Bushradical
Mudita, czyli nie-smartfon dla zen hipsterów: https://mudita.com

A w razie wątpliwości, zrób 5 przysiadów! 🙂